Predgretje - predhlajenje
Zunanji zrak lahko tudi ogrevamo s toploto zemlje. V zemljo položimo običajne PE - HD cevi ali specializirane cevi za izmenjavo toplote zemlje. Glede na količino zraka v prostorih stanovanja izberemo cevi s premerom od 150 do 200 mm. Dolžina in razvrstitev sta odvisni od minimalne temperature zraka prenosnika toplote. Običajno porabimo 40 - 50 m cevi. Kolikor večja je pokritost z zemljo (najmanj 2 m; ali vodenje nad talno ploščo) in primeren zemeljski material (npr. dobro zatesnjen ilovnat material), toliko je višja stopnja učinkovitosti.
Z zemeljskim prenosnikom toplote dosežemo prihranek energije od 0,5 do 1,5 kWh na m2 ogrevane površine na leto. Napeljava mora biti postavljena tako, da znaša padec proti čistilnemu jašku (kamor lahko odteče odpadni kondenza) 2%. Treba je zagotoviti redno čiščenje, ker se lahko pojavi veliko vlage, s tem pa nastane možnost za razvoj mikroorganizmov. Če nimamo možnosti postavitve zemeljskega kolektorja, moramo obvezno dodati enoto za predgretje zraka (električni grelec ali izmenjevalec toplote iz ogrevalnega vira) zaradi zaščite pred zamrznitvijo rekuperatorja.
Shema vgradnje zemeljskega kolektorja
Zunanji zrak lahko ogrevamo in poleti hladimo tudi s kolektorjem za toplotno črpalko zemlja-voda, ali pa izvedemo enak kolektor, kot je za toplotno črpalko, le da damo v zemljo le eno 100m zanko, v kateri je mešanica vode in glikola. V cev za dovod svežega zraka namestimo toplotni izmenjevalec voda-zrak, kjer tekočina odda energijo, ki jo je odvzela zemlji. Obtočno črpalko priklopimo na regulacijo rekuperatorja in se nam vklopi le v primeru, ko rekuperator deluje.