Tipi rekuperatorjev
Na izbiro rekuperatorja poleg energetskih zahtev, kot so količina razpoložljive energije, učinek vračanja toplote, vračanje vlage, vplivajo tudi omejitve glede dimenzij, želena čistost zraka, zanesljivost obratovanja in tudi cena.
Ploščni rekuperator
Ploščni rekuperator je najbolj razširjena naprava za vračanje toplote in se uporablja tudi pri posrednem hlapilnem hlajenju. Ploščni prenosnik je sestavljen iz valovitih plošč, postavljenih po plasteh ena čez drugo, ki omogočajo križni tok masnih tokov.
Prednosti pred ostalimi tipi rekuperatorjev:
- visoka zanesljivost obratovanja,
- tesnost med obema masnima tokovoma (odtočnim in svežim trakom),
- enostavno vzdrževanje.
Morebitne slabosti:
- možnost zaledenitve,
- velike dimenzije pri večjih enotah.
Rotacijski rekuperator
Rotacijski rekuperator sodi med regenerativne prenosnike toplote, ki imajo lastnost, da se poleg toplote med tokovoma vrača tudi vlaga. V zimskem času se lahko vrača od 70 do 80 % vlage, zato je potrebno minimalno dodatno vlaženje. Skozi rekuperator na eni strani teče odtočni, na drugi strani pa svež zrak.
Lamelni rekuperator
Uporablja se za se za čiste prostore ter vnetljive in strupene masne tokove. Slaba stran lamelnih rekuperatorjev je nizka učinkovitost (od 40 do 45 %) in potrebna namestitev dodatnih inštalacij za povezavo.
Toplotna cev
V toplotnih ceveh se pretaka tekočina (hladivo), ki se pri normalni temperaturi uparja in pri nižji kondenzira. Toplotne cevi se uporabljajo predvsem v industriji (livarne, sušilnice).
Prednosti:
- dobro tesnjenje med masnima tokovoma,
- ni obrabe,
- kompaknost,
- učinkovitost med 50 in 60 %.
Slabosti:
- regulacija in zmrzovanje,
- poleti ne obratujejo.