Sistem zemlja/voda
Sistem zemlja/voda deluje tako, da kot vir toplote uporablja zemljo, ki ji s pomočjo uparjanja hladilnega sredstva odvzame toploto in jo odda sistemu za ogrevanje. Ta tip toplotne črpalke za delovanje sicer potrebuje električno energijo, vendar je proizvede tudi do 5 krat več, kot je porabi.
Zagotovimo vam lahko več načinov vgradnje
Horizontalni zemeljski kolektor
Pri horizontalnem zemeljskem kolektorju vgradnja poteka tako, da se v zemljo na globini od 1,2 m do 1,8 m, v razmaku minimalno 0,7 m položi cevi. Količina potrebnih cevi je odvisna od moči toplotne črpalke ter kvalitete zemljine in se določi pri izkopu, saj je prej podatke težko predvideti.
Horizontalni zemeljski kolektor je zaprt krožni sistem, ki ga napolnimo z mešanico vode in protizmrzovalnega sredstva v koncentraciji za delovanje do temp. mešanice -15 °C.
Izračun potrebne površine
Bolj kot je vlažna zemlja, več energije lahko iz nje dobimo. Primer: Za 10kW toplotno črpalko, postavljeno na peščenih tleh, moramo vkopati 670 m cevi, za postavitev na ilovnatih tleh pa le 285 m cevi.
Približen izračun za površino horizontalnega kolektorja je ogrevana površina objekta X 2 (torej za 100 m² ogrevanih površin potrebujemo 200 m² zemljišča).
Zemljišče, kjer je položen kolektor, ne sme biti pozidano ali asfaltirano, saj morajo padavine pronicati do kolektorja. Rastline in drevje na zemljišču brez težav uspavajo.
Vertikalna zemeljska sonda
Vertikalna zemeljska sonda je prava rešitev, kadar je na zemljišču na voljo manj prostora. Pri izvedbi je zelo pomembno, da globino sonde pravilno dimenzioniramo glede na hladilno moč toplotne črpalke. Odvzem toplote se vrši iz zemlje in kamnin v slojih do globine 100 m in več.
Tehnične značilnosti sistema
Količina pridobljene toplotne moči je odvisna od sestave in kvalitete kamnin, v povprečju pa niha od 4,0 do 8,0 kW toplotne moči. Deluje tako, da zaprt krožni sistem napolnimo z mešanico vode in protizmrzovalnega sredstva v koncentraciji za delovanje do temperature -15 °C.
Sonda je lahko enojna ali dvojna. Potrebna dolžina sonde (v m) se izračuna tako, da grelno moč toplotne črpalke (v kW) pomnožimo z 14, medtem ko je dejanske dimenzije potrebno določiti pri vrtanju, saj so odvisne od kvalitete kamnin.
Površina, kjer se nahaja sonda, je lahko asfaltirana ali pozidana. Za vrtine globlje od 30 m naprej je potrebno pridobiti rudarsko dovoljenje, pri čemer vam z veseljem pomagamo.
Energetske košarice
Energetske košarice so alternativa, ki združuje lastnosti horizontalnega kolektorja in vertikalne zemeljske sonde, saj se v vrtine premera 50-60 cm in globine od 5 do 15 m vstavijo spiralno navite cevi oziroma tako imenovane košarice.
Iz košaric je mogoče pridobiti do 80 W/m vrtine.
Kompaktni zemeljski kolektor
Kompaktni zemeljski kolektor je zelo podoben horizontalnemu kolektorju, vendar v tem primeru cev ni položena naravnost, temveč je spiralno zvita. Pri tej metodi lahko položimo več cevi na manjše zemljišče.
Kolektor se polaga na globino približno 2 m in v razmiku 3 m.